Zdjęcie do CV to nieodłączny element każdej profesjonalnej aplikacji na rynek pracy, który często pomaga wyróżnić się na tle konkurencji i przyciągnąć uwagę potencjalnych pracodawców. Wykonanie i wstawienie idealnego zdjęcia do życiorysu może być nieco skomplikowane, ale nie martw się! W tym artykule udzielę wskazówek oraz praktycznych porad, abyś mógł przygotować odpowiednie zdjęcie i dodać je do swojego CV bez większego wysiłku.
1. Jak zrobić idealne zdjęcie do CV?
Zacznijmy od omówienia tego, jak zrobić idealne zdjęcie do CV. Przede wszystkim, ważne jest, aby zdjęcie było aktualne oraz przedstawiało nas w sposób profesjonalny i korzystny. Oto kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę:
– Ubierz się elegancko, najlepiej w biznesowym stylu.
– Wykonaj zdjęcie na tle neutralnym, na przykład białej ściany.
– Dobierz odpowiednie oświetlenie,żadne silne cienie ani zbyt jasne refleksy na twarzy – światło dziennie jest najlepszym wyborem.
– Uśmiechnij się! Dużo badań pokazuje, że uśmiechające się osoby są postrzegane jako bardziej sympatyczne i nie stanowi tego przeszkody, aby uzyskać odpowiednie ujęcie.
2. Gdzie zrobić zdjęcie do CV?
Gdy już zapoznasz się z powyższymi wskazówkami dotyczącymi tego, jak zrobić doskonałe zdjęcie, następne pytanie to: gdzie zrobić zdjęcie do CV? Możesz wykonać je samodzielnie korzystając z dobrego aparatu fotograficznego, smartfon lub, jeśli nie czujesz się pewnie, warto może zwrócić się do fotografa zawodowego. Profesjonaliści mają doświadczenia oraz sprzęt, który pomoże im uzyskać idealne zdjęcie. W przypadku odpowiedniej osoby – celem jest niewielki, aczkolwiek atrakcyjny portret przyszłego, odpowiedniego pracownika.
3. Jak dodać i wstawić zdjęcie do CV?
W porządku, więc mamy już idealne zdjęcie. Teraz trzeba je dodać do naszego CV! W zależności od używanego edytora tekstu, proces ten może różnić się nieco, ale zasada jest taka sama: chcemy wstawić zdjęcie w odpowiednie miejsce w dokumencie. Oto różne metody:
– Wklejanie zdjęcia – upewnij się, że zdjęcie jest odpowiednio przycięte i skalowane, w niektórych edytorach po prostu skopiuj i wklej obrazek w wybranym miejscu.
– Wstawianie zdjęcia funkcją “insert” – w edytorach tekstu takich jak Microsoft Word czy Google Docs, będziesz miał możliwość wstawienia obrazu z wybranego miejsca na komputerze. W przypadku potrzeby, użyj funkcji „przeskalowania” w okienku opcji zdjęcia.
– Formatowanie zdjęcia – po wstawieniu zdjęcia do CV prawdopodobnie będą potrzebne ostatnie szlify formatowania. Możesz je osadzić na stałe w tekście oraz przesunąć na właściwe miejsce-my.
UWAGĆ: Jezśeli CV jest plikiem PDF średnio będzie możliwości wstawiać zdjęcia bez przekształcenie, można nawiązać swój CV w formacie Word i następnie przekształcić go w/pdf.
7. Jak zrobić zdjęcie 360 do swojego CV?
Może zastanawiasz się, czy warto dodać także zdjęcie 360, aby wyróżnić się na tle konkurencji. Zdjęcie 360 stopni nie jest typowym rozwiązaniem spotykanym w CV i może być nieodpowiednie dla większości stanowisk (np. tatuażu lub modelowania). W takich sytuacjach, warto pomyśleć o stworzeniu portfolio online prezentującego różne perspektywy pracy i zawodowej, myśl oczywiście raczej użytku globalnego, dla pracowników o szeroko rozumianemu artystycznym.
Podsumowanie – Zdjęcie do CV: porady i wskazówki
Warto zadbać o profesjonalne zdjęcie na swoim CV, które stworzone powinno być w biznesowym stylu, na neutralnym tle i z odpowiednim oświetleniem, przede wszystkim światłem dziennym; uśmiech również jest mile widziany. Wykonanie takiego zdjęcia można zlecić profesjonalistom, lub spróbować własnoręcznie, korzystając z dobrego centrum aparatu czy smartfona.
Wstawianie zdjęcia do CV można zrealizować na kilka sposobów – przez wklejenie obrazka, funkcję “insert” w popularnych edytorach tekstu, czy też formatowanie zdjęcia w odpowiedniej części dokumentu. Jeżeli CV przygotowane jest jako PDF, może być konieczne przekształcenie go do formatu Word przed próbą wstawienia zdjęcia.
Zdjęcia 360 stopni są rzadko spotykane przy CV i mogą być właściwe raczej dla branż artystycznych czy modelingu, gdzie warto pomyśleć o stworzeniu portfolio online, aby zaprezentować swoje umiejętności i doświadczenie w sposób niecodzienny.